48th Ward Slate Announced

The 48th Ward endorses the following candidates:

Punch #, Candidate

01     PRESIDENT BARACK OBAMA                           

11     CONGRESSWOMAN JAN SCHAKOWSKY               

51     STATE SENATOR HEATHER STEANS                 

62     STATE REPRESENTATIVE KELLY CASSIDY           

201   48TH WARD COMMITTEEMAN CAROL RONEN

Metropolitan Water Reclamation District (vote for 3) 

72     DEBRA SHORE                                                    

73     KARI STEELE                                                     

74     PATRICK DALEY THOMPSON                              

Cook County State's Attorney 

81     ANITA ALVAREZ

Clerk Of The Circuit Court

83     RICARDO MUNOZ

Recorder Of Deeds

84     KAREN YARBROUGH

Board of Review 2nd District

91     MICHAEL CABONARGI                                           

Supreme Court 

101   MARY JANE THEIS                                                 

Appellate Court (6 seats) 

112    MATHIAS WILLIAM DELORT                                          

117    NATHANIEL HOWSE                                                    

120    P. SCOTT NEVILLE                                                      

122    JESSE REYES                                                            

127    MAUREEN CONNORS                                                   

128    TERRENCE LAVIN                                                                  

Circuit Court (11 seats)

143    STANLEY HILL                                                      

144    JEAN PRENDERGAST ROONEY                             

146    ERICA REDDICK                                                    

147    RUSSEL W. HARTIGAN                                       

149    CYNTHIA RAMIREZ                                            

153    DIANN MARSALEK                                             

157    LORNA PROPES                                                    

158    MICHAEL FORTI                                                  

161    PAMELA LEEMING                                                

168    MICHAEL TULLY MULLEN                                     

169    ALFRED SWANSON                                              

8th Subcircuit (4 seats)

182    CELIA LOUISE GAMRATH       

190    JAMES L. KAPLAN                   

192    DEBORAH JEAN GUBIN          

195    LAURA LIU                                

9th Subcircuit (2 seats)

182    LIONEL JEAN-BAPTISTE           

184    ABBEY FISHMAN ROMANEK